Wczasy w Bułgarii. Turystyczna reaktywacja

Autor tekstu: , Data publikacji:

Ważnym punktem wycieczek jest Bulwar Witosza – największa i najciekawsza ulica handlowa w mieście. Stanowi pomost pomiędzy starą a nową Sofią i tętni życiem od rana do nocy. Koniecznie zobaczyć trzeba Cerkiew Bojańską. To jedyny zabytek Sofii, znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia jest w bardzo dobrym stanie, w jej wnętrzu znajdują się XVI wieczne freski o tematyce religijnej. Warto odwiedzić także: Bazylikę św. Zofii – wzniesioną w najwyższym punkcie w mieście, Uniwersytet Sofijski, Budynek Parlamentu, mury obronne, katedrę Aleksandra Newskiego – największą zabytkową świątynie na półwyspie bałkańskim i Kościół św. Jerzego – najstarszy budynek w mieście, zbudowany przez Rzymian w IV w.

Warna

Przenieśmy się teraz do morskiej stolicy Bułgarii. Warna zasługuje na to miano, ze względu na dużą ilość odbywających się tu wydarzeń kulturalnych. Jest trzecim, co do wielkości miastem w kraju. W Warnie znajdziemy dużą liczbę zabytków, muzeów i teatrów. Są tu liczne plaże z pięknym piaskiem, codziennie sprzątane, można wynająć leżak i parasol. To idealne miejsce dla miłośników opalania. Latem można korzystać z kąpieli słonecznej przez 11 godzin! Znajdziemy tu także drugą, co do wielkości cerkiew w kraju – Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Budowlę w stylu Bizantyjskim wzniesiono w latach 1880-86 jako dowód wdzięczności za wyzwolenie spod okupacji tureckiej. Jest uznawana za zabytek narodowy.

Miasto szczyci się bardzo długą i bogatą historią. Pierwsze ślady cywilizacji na tym terenie datuje się na IV w. p. n. e. Osada Osessos, którą założyli Grecy, przeszła wkrótce we władanie Traków. Miasta nie udało się podbić Aleksandrowi Wielkiemu, jednak zrobili to Rzymianie. Pamiątką po nich są termy, jedne z największych na terenie imperium. W wieku XIV miasto, już wtedy zwane Warną, przejęło Imperium Osmańskie. Wyzwolił je dopiero król Polski i Węgier – Władysław Warneńczyk. 21 letni król poległ w bitwie. W miejscu jego śmierci, znajduje się dziś mauzoleum. W niewielkim muzeum można zobaczyć makietę pola bitwy, chorągwie, pancerze rycerskie i działa.

W Warnie znajduje się międzynarodowy port lotniczy i morski. Jest więc dobrą bazą wypadową do dalszych wypraw po Bułgarii. Nieopodal znajdują się Pliska, Bałczik, Nesebar i kultowy Słoneczny Brzeg. W granicach miasta znajduje się jezioro warneńskie, połączone z Morzem Czarnym.

Znajduje się tu także jedyne na Bałkanach delfinarium. W samym środku parku, ulokowane jest wielkie akwarium. Można tam obejrzeć tresurę delfinów oraz podziwiać różne gatunki ryb.

W Warnie możemy także odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym zobaczymy najstarsze na świecie wyroby jubilerskie i starożytną broń oraz Muzeum Marynarki Wojennej, którego ekspozycja składa się z przedmiotów związanych z bułgarską flotą.

Bałczik

Położony zaledwie 40 km od Warny Bałczik jest jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości na bułgarskim wybrzeżu. Największa atrakcja miasta to pałac z ogrodem botanicznym. Plaże nie należą niestety do najlepszych. Brzegi są strome, przez co miłośnicy opalania musza schodzić nad morze wąskimi schodkami. W Bałcziku najlepszym miejscem do spacerów jest długa, dwu i pół kilometrowa promenada, ciągnąca się od portu do pałacu. Wzdłuż niej znajdziemy mnóstwo hoteli, barów, restauracji i dyskotek.

Pałac w Bałcziku został zbudowany w roku 1924 na życzenie królowej Marii – żony władcy Rumunii. Wraz z ogrodem zajmuje obszar 35 hektarów. Królowa oczarowana pięknem tego miejsca, postanowiła się tu osiedlić. Wynajęła najlepszych architektów, by wkomponować w otoczenie budowle nienaruszające harmonii przyrody. Bałczik nazwano letnim marzeniem królowej.

Pałac Marii to niewielki budynek wybudowany na trzech tarasach, królowa mówiła o nim „Ciche Gniazdko”. Jego wygląd łączy w sobie dwa style: bułgarski i mauretański. Wielu ludzi bierze pałac za meczet, gdyż królowa zażyczyła sobie dobudowania minaretu. Ogród botaniczny składa się z okazów flory pochodzących niemal z całego świata, porasta go ponad 2 tys. gatunków roślin.

Nesebar

Nesebar z kolei szczyci się mianem perły Bułgarii. Jest najstarszym miastem Bułgarii i jednym z najstarszych osiedli Europy. Położone na skalistym półwyspie miasto jest przez wielu uważane za najładniejsze na Morzem Czarnym. Nic dziwnego, że zostało wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO. Zbudowane niczym labirynt ze starych, brukowanych uliczek, jest w całości uznane za dobro kultury narodowej.

W wielu miejscach widać pozostałości po świecie antycznym. Na wybrzeżu zachowały się ślady greckich, rzymskich i bizantyjskich umocnień. Do zabytków należą siedziby z XVIII – XIX wieku, reprezentujące typ domu czarnomorskiego. Na parterze, wykonanym z jasnego kamienia znajdują się pomieszczenia gospodarcze i magazyny, natomiast na górnych kondygnacjach, zbudowanych z ciemnego drewna, mieszczą się pokoje. Dachy zostały pokryte czerwoną dachówką. Ten kontrast stwarza bardzo ciekawy efekt wizualny. W Nesebarze znajduje się ponad dziesięć średniowiecznych świątyń. Część z nich jest w złym stanie. Prowadzi do nich specjalny szlak. Najciekawszą jest Cerkiew Chrystusa Pantokratora, której fasada składa się z cegieł w różnych kolorach. W pobliżu znajduje się sporo restauracji, serwujących świeże ryby, prosto z Morza Czarnego. Z kolei niedaleko Cerkwi św. Apostołów znajduje się winnica, gdzie można skosztować lokalnych win. W Nesebarze warto także zobaczyć przystań rybacką i marinę, skąd możemy się udać w rejs po Morzu Czarnym.

Rylski monastyr

Będąc w Bułgarii nie sposób pominąć najpiękniejszej świątyni tego kraju – Rylskiego Monastyru. Znajduje się on 120 km na południe od Sofii pośród łańcucha górskiego Riła. Dla Bułgarów świątynia jest ważnym symbolem oporu przeciwko tureckiej okupacji i zarazem symbolem odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku. Leżący w kotlinie, na wysokości 1100 m n.p.m. monastyr, został założony w XIV wieku przez pustelnika Iwana z Riły. Współczesny wygląd świątyni jest jednak inny. To za sprawą gruntownego remontu, jaki przeszedł w XIX wieku, gdy dzięki ofiarności społeczeństwa bułgarskiego wybudowano wielki kompleks klasztorny. Obiekt znajduje się na liście dziedzictwa kultury UNESCO.