Wczasy w Bułgarii. Turystyczna reaktywacja

Autor tekstu: , Data publikacji:

Łańcuch górski Riła jest Parkiem Narodowym i zajmuje szóstą pozycję wśród najwyższych wzniesień Europy. Jego najwyższym punktem jest szczyt Musala (2925 m n. p. m.). Góry swoim wyglądem przypominają Tatry Niskie i są dobrym miejscem do rozpoczęcia swojej przygody ze wspinaczką. Nie wolno zapominać o największej atrakcji tego regionu, jaką jest piękna przyroda, pełna dzikich rzek, gęstych lasów i dzikich jezior.

W okresie zimowym góry Riła stają się celem narciarzy, bo Bułgaria, o czym mało, kto wie, ma najwyższe na Bałkanach góry i zadziwiająco dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Pierwszy śnieg spada w Bułgarii przeciętnie w połowie listopada, zdarza się jednak, że jeszcze w grudniu narciarze korzystają ze śniegu sztucznego. Za to w styczniu możemy być pewni, że nie zabraknie świeżego puchu. Jest on bardzo dobrej jakości i nie zamarza w nocy. Średnia grubość pokrywy wynosi 3 metry, dzięki czemu śnieg utrzymuje się na stokach aż do początku maja.

Borowiec i Bansko

Ulubionym miejscem narciarzy jest Borowiec, leżący w północnej części gór Riła. Jest to największy ośrodek narciarski w kraju i zarazem ośrodek o najdłuższej tradycji sportów zimowych. Pomimo tego, że powstał już na początku XX wieku, jest wyposażony w nowoczesną infrastrukturę. Trasy narciarskie są urozmaicone i dobrze utrzymane. Miłośnicy sportów zimowych znajdą tu bogate zaplecze noclegowe, oraz liczne bary kluby i restauracje, pozwalające bawić się również po zmroku. Przypomina nieco zabudową nasze rodzime Zakopane.

Ośrodek posiada 40 km tras narciarskich, spośród których najdłuższa ma 6 km. Część tras jest oświetlona, dzięki czemu możliwa jest jazda po zmroku. Dodatkowym plusem takiej „nocnej” jazdy, są niższe ceny biletów i brak kolejek. Najwyższy punkt narciarski znajduje się na wysokości 2560 m n.p.m.

Borowiec (po bułgarsku – Borovets), dwukrotnie był organizatorem Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Można tu uprawiać skoki narciarskie, a trasy biatlonowe są uważane za jedne z najlepszych na świecie. Ostatnio bardzo rozpowszechniło się narciarstwo biegowe.

Kolejnym celem narciarzy, jednym z bardziej znanych, jest Bansko – nowy ośrodek sportów zimowych, położony w górach Pirin, także na terenie Parku Narodowego. Nienaruszona przyroda gór Pirin została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ośrodek dobrze znany Bułgarom jest od kilku lat dopiero odkrywany przez narciarzy z Europy Zachodniej.

Bansko oferuje 65 kilometrów świetnie przygotowanych tras. Nowoczesna sieć wyciągów o dużej przepustowości pozwala szybko dostać się na szczyt. Dla większej wygody została otwarta kolejka gondolowa. Najdłuższa trasa liczy 16 kilometrów i jest oznakowana kolorem niebieskim. Poziom tras jest zróżnicowany. Osoby o dobrej technice jazdy z pewnością nie będą się nudzić – 25% tras to trasy czarne, wśród nich trasa FiS o im. Alberto Tomby. Znajduje się tam również snowpark. Ośrodek oferuje wypożyczalnie nowoczesnego sprzętu oraz szkółki dla dzieci i młodzieży. Infrastruktura turystyczna nie pozostawia nic do życzenia. Bańsko zabiega o to, żeby w przyszłości odbywały się tu zawody Pucharu Świata i Europy.

Kuchnia

Bułgaria to także doskonałe i przede wszystkim bardzo zdrowe jedzenie. Stare bułgarskie przysłowie brzmi: „dobrata chrana sama se chwali”, – co znaczy – dobre jedzenie same się chwali.
Bułgarska kuchnia to raczej typowa kuchnia bałkańska, jednak ze względu na zawirowania historyczne znajdziemy tu liczne, kulinarne wpływy innych kultur. Z Grecji przeniknęło uwielbienie do sałatek. Widać to na przykładzie narodowej potrawy – sałatki szopskiej, która jest mieszanką pomidorów, ogórków, cebuli, papryki i owczego sera, z dodatkiem oliwy, octu i przypraw. Z Turcji natomiast zapożyczono potrawy mięsne – kebaby i kebaczety (kotlety mielone z baraniny).

W Bułgarii je się bardzo dużo mięsa, warzyw i owoców. Dużą popularnością cieszą się gulasze, te z dużą ilością cebuli (kawarma) lub warzyw (giuwecz). We wschodniej części kraju, która graniczy z Morzem Czarnym je się dużo ryb. Wśród nich Bułgarzy szczególnie cenią sobie jesiotry i makrele. Latem, w kraju o ciepłym klimacie, nie można zapominać o owocach. Bułgaria słynie z pysznych, soczystych brzoskwiń. Kiedy temperatura rośnie, niezbędne staje się uzupełnianie płynów. Pije się tutaj wiele różnych napojów, od wszelkich soków poczynając, poprzez jogurty, aż po napoje alkoholowe. Wśród tych ostatnich prym wiodą słynne na całym świecie bułgarskie wina, boza – gęsta i słodka odmiana piwa i rakija – mocna wódka pędzona ze śliwek lub winogron.

Kiedy na urlop do Bułgarii?

Najlepszą porą na letni urlop jest czerwiec, lipiec i sierpień. Średnia temperatura wynosi wtedy 28o C. Kto nie przepada za upałami może odwiedzić Bułgarię w kwietniu, maju i wrześniu. W styczniu temperatura wacha się w granicach od -4o do 2o C. Najbardziej mokry miesiąc w roku to lipiec, jednak wyjątkiem od tej reguły jest wybrzeże Morza Czarnego, gdzie panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a co za tym idzie jest ciepło i sucho.

Przydatne informacje

Bułgarska placówka w Polsce:

Ambasada Republiki Bułgarii

Ul. Ujazdowa 33/35

00-540 Warszawa

tel: 22/629 40 71

fax: 22/628 22 71

e-mail: office@bgemb.com.pl

Ważne numery telefoniczne:

Policja 166

Straż pożarna 160

Pogotowie ratunkowe 150

Pomoc drogowa 146

 

Polskie placówki w Bułgarii:

Ambasada RP w Sofii

Ul. Chan Krum 46

1000 Sofia

tel: +359 2/987 26 10

fax: +359 2/987 29 39

czynna pon – pt: 8:00 – 16:00

www.sofia.polemb.net

e-mail: polamba@ambasadarpsofia.org