Lotnisko w krainie Azteków

Autor tekstu: , Data publikacji:

Lądując w stolicy Meksyku – Mexico City, trzecim co do wielkości po Tokio i Seulu mieście świata zamieszkiwanym przez 25 milionów ludzi, widzimy dwa wulkany, które zdecydowanie górują na horyzoncie. To malownicze Iztaccihuatl i Popocatepetl, które wyrastają z pasma gór Sierra Nevada, niczym dobre duchy tego miejsca.

Miasto założyli Aztekowie w XIV wieku i nazwali je Tenochtitlán, co znaczy Miejsce Najwyższego Kapłana Tenocha. W 1512 roku zostało przejęte na trzy wieki przez hiszpańskich konkwistadorów. Współczesne Mexico City łączy różne kultury i style. Jest miastem dawnych zabytków, nowoczesnych dzielnic i niezwykłych widoków. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, już z okien samolotu uda nam się zobaczyć świątynie i pałace Azteków: schodkową Piramidę Słońca – trzecią co do wielkości na świecie, Piramidę Księżyca czy Pałac Quetzalcoatla.

Międzynarodowe lotnisko Mexico City Benito Juárez, największe w Meksyku, jest położone na zachód od centrum meksykańskiej stolicy i jest od niego oddalone zaledwie o 13 km. Jest uważane za jedno z najbardziej obleganych lotnisk w Ameryce Łacińskiej i na świecie. Co roku obsługuje 32 miliony pasażerów. Lotnisko jest główną bazą największych meksykańskich linii lotniczych Aeromexico i drugą bazą linii Aeromexico Connect. Jest przestronne, funkcjonalne i dla Europejczyków dość egzotyczne.

Jeszcze z samolotu możemy zobaczyć górujące nad Mexico City dwa wulkany. Fot. dreamstime

Do dyspozycji podróżnych są dwa terminale pasażerskie: Terminal 1 i nowy Terminal 2, które oferują wiele usług i udogodnień: liczne sklepy, kawiarnie, bary w których można się napić doskonałej kawy, restauracje serwujące oryginalne tortille, pikantne tacos, flautas, guacamole i antojitos – przepyszne przekąski przypominające hiszpańskie tapas. Znajduje się tam również poczta, apteka, banki i liczne punkty informacyjne. Na terenie całego lotniska można korzystać z bezprzewodowego internetu. Terminal 2 jest połączony z częścią krajową Terminala 1 przez Aerotrén – jednoszynową kolejkę, dzięki której transfer pomiędzy nimi nie trwa dłużej niż 7 minut. Bezpośrednio na terenie terminali zmęczeni podróżnicy mogą odpocząć w hotelach: Hilton i Camino Real, udekorowane reprodukcjami słynnej nie tylko w Meksyku malarki – Fridy Kahlo, której dom rodzinny można dziś zwiedzać w Coyoacan.

Taksówki licencjonowane są dostępne po wyjściu z hali odbioru bagażu przy końcu sal A i E, zaraz przy bramkach w hali przylotów, w specjalnych kabinach oznaczonych TAXI/ TRANSPORTACION TERRESTRE. Są one obsługiwane przez personel noszący jasnożółte kurtki z emblematem TAXI AUTORIZADO. Bilety należy kupować w specjalnych punktach, podając sprzedawcy adres, pod który chcemy dotrzec. Ceny biletów są stałe, ustalone w oparciu o system strefowy i zależą też od liczby pasażerów. Po zakupie biletu należy przejść na zewnątrz na postój taksówek, gdzie koordynator wskaże pojazd. Bilet oddaje się kierowcy. Czas podróży do centrum miasta Meksyk to około 35 minut.

Warto wiedzieć

Międzynarodowe lotnisko Mexico City Benito Juárez :Capitán Carlos León s/n 
Colonia Peñón de los Baños Delegación Venustiano Carranza 
C.P. 15620 México, D.F.

Oficjalna strona lotniska: 
www.aicm.com.mx

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu +52 55 2482-2424, wew. 2260.

kod IATA: MEX, kod ICAO: MMMX

Lotnisko jest obsługiwane jest przez siedem firm zajmujących się wynajmem samochodów (Avis, Budget, Hertz, Fresno, Dollar, National Car Renta, Rogal). Ich biura znajdują się zarówno w halach przylotów krajowych, jak i międzynarodowych. Na terenie portu lotniczego, przy obu terminalach, znajdują się parkingi krótko i długoterminowe. Podczas ostatniej rozbudowy lotniska powstał nowy wielopoziomowy parking na 2500 samochodów.

Komunikację z miastem i okolicą zapewniają taksówki, autobusy, metro.

Na lotnisku znajduje się stacja autobusowa, czynna 24 godziny na dobę. Dzięki temu można bardzo sprawnie przedostać się do takich miast, jak Cuernavaca, Puebla, Pchuca, Querétaro, Toluca i Cordoba. Terminal autobusowy znajduje się przy terminalu międzynarodowym. Posiada kilka poczekalni i oferuje takie usługi, jak: VIP lounge, internet, poczekalnie, salę konferencyjną, czytelnie, bary, sklepy i kantor wymiany walut.

Obok terminala krajowego znajduje się stacja metra: Terminal Aérea Metro. Lotnisko obsługuje linia numer 5. Metro jest czynne od 5.00 rano do późnych godzin nocnych.

Lotnisko obsługują między innymi następujące linie lotnicze: Click Mexicana, Mexicana De Aviacion, Aviacsa, Interjet, Aviateca, Aerolineas Argentinas, Air France, KLM, Northwest, Nova Air, Air Canada, Alaska Airlines, Lufthansa, United Airlines, American Airlines, Avianca, British Airways, Cubana de Aviacion, Iberia, Japan Airlines, Lacsa, US Airways, Aeromexico, Aeromexico Connect, Continental Airlines, Copa Airlines, Delta Airlines, LAN i Magnicharter.