Dreamliner poleciał na …oleju z frytek

Autor tekstu: , Data publikacji:

To nie był pierwszy raz, kiedy nowy Boeing 787 Dreamliner przeleciał Pacyfik. Ale tym razem po raz pierwszy przeleciał na biopaliwie.

Pierwszy historyczny lot Dreamlinera, przeznaczonego dla linii  All Nippon Airways, przy użyciu biopaliw, miał miesjce kilkadziesiąt godzin temu. Jak donosi portal BreakingTravelNews Boeing wystartował z fabryki Boeinga w Everett w stanie Washington, wylądował na tokijskim lotnisku Haneda.
– Boeing 787 jest najbardziej zaawansowanym samolotem, który jest przyjazny dla środowiska – chwalił się Billy Glover, jeden z ważnych ludzi w konsorcjum Boeinga, odpowiedzialnych za innowacje w dziedzinie ochrony środowiska.

Paliwo, które spalał w trakcie lotu Dreamliner, zostało pozyskane z oleju użytego do smażenia potraw, dzięki jego użyciu emisja CO2 była o 30 procent niższa niż przy zastosowaniu regularnego paliwa lotniczego. – Ten historyczny lot, w trakcie którego uzyliśmy biopaliwa, pokazał, w jaki sposób możemy użyć nowoczesnej technologii, by osiągnąć cel, jakim jest jest silne ograniczenie emisji dwutlenku węgla po roku 2020 – powiedział Osamu Shinobe, wiceprezydent All Nippon Airways.

Pierwszy Dereamliner dla Polskich Linii Lotniczych LOT jest właśnie składany w amerykańskiej fabryce, pojawi się w Polsce w październiku tego roku, na początku przyszłego do służby trafią kolejne cztery. Zastąpią wysłużone Boeingi 767.  Na razie nie wiadomo, czy polskie Dreamlinery będą także latać na biopaliwie.