Qantas rezygnuje z 35 Dreamlinerów

Autor tekstu: , Data publikacji:

Kryzys coraz mocniej dotyka branżę lotniczą. Australijski przewoźnik Qantas wstzrymał zamówienie Boinga na produkcję 35 Dreamlinerów.

Niewesoło dzieje się nie tylko na europejskim niebie, gdzie bankrutują kolejne linie lotnicze, ale także u takich potentatów lotniczych jak australijski Qantas.

To miał być największy zakup w historii firmy z antypodów – Qantas miał kupić 35 samolotów typu Boeing 787 Dreamliner, wartych – bagatela – 8,5 miliarda dolarów. Nie doszedł do skutku, ponieważ firma przeżywa trudności, w zeszłym roku, po raz pierwszy w historii, zanotowała stratę w wysokości 285 milionów dolarów. Jak linia tłumaczy swoją decyzję?
W rozmowie z serwisem Bloomberg jeden z szefów Qantas, Alan Joyce twierdzi, że na rynku przewozów lotniczych zmieniło się ostatnich latach dużo, i to na gorsze. – To trudna decyzja, ale zrozumiała, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Qantas ma się stać znów firma przynoszącą zyski.

Zobacz, jak składają Dreamlinera dla LOT-u! (ZDJĘCIA)

Qantas to nie jedyny przewoźnik lotniczy z regionu Pacyfiku, który ma problemy. Swoje prognozy co do szybkiego rozwoju zrewidowały ostatnio takie potęgi jak Cathay Pacific Airways i Singapore Airlines.