Jak zaplanować niedrogi pobyt na portugalskiej Maderze?

, Data publikacji:

Madera została nazwana najlepszą destynacją pod kątem stosunku ceny do jakości przez platformę Skyscanner. Badanie Travel Trends 2023 przeprowadzonym przez wyszukiwarkę dowodzi, że to właśnie na Maderę najbardziej spadły ceny lotów w porównaniu z czasem przed pandemiczną. Poza tanimi lotami, na Maderze można znaleźć wiele korzystnych cenowo hoteli, restauracji, a także atrakcji. Poniżej prezentujemy listę miejsc, które warto rozważyć podczas swojej podróży na Wyspę Wiecznej Wiosny.

Co robić?

Madera, nazywana również Wyspą Wiecznej Wiosny, charakteryzuje się przede wszystkim niesamowitą i unikatową na skalę europejską roślinnością. Przez wyspę przebiega ponad 3000 km szlaków trekkingowych wzdłuż lewad, ciągnących się przez lasy wawrzynowe oraz przy wybrzeżu. Wejście na szlaki w większości jest bezpłatne. Zróżnicowana i długa linia brzegowa zapewnia wiele widoków, ukrytych plaż i urokliwych zatoczek, które można oglądać z licznych punktów widokowych takich jak Cabo Girão czy też  Fajã dos Padres. Kolejną przyrodniczą atrakcją są skalne baseny naturalne, a szczególnie te położone w Porto Moniz, do których wejście kosztuje jedynie 3 EUR.

Madera słynie z win, o jakości maderskich win wspominał nawet Szekspir w niektórych swoich sztukach. Sukces win z wyspy polega głównie na wyjątkowej jakości surowca i skrupulatnym dopracowaniu procesu produkcji, od winnic po piwnice z winem. Stosowane winogrona pochodzą z ręcznie sadzonych winorośli na małych działkach zwanych „poios”, wspartych kamiennymi ścianami zlokalizowanych na stromych zboczach gór. Żadna podróż na wyspę nie jest kompletna bez odwiedzenia winnic, a jednym z miejsc godnych uwagi jest Terrabona Nature&Vineyards, projekt stworzony przez rodzinę łączący turystykę winną z relaksem i wellness. Podczas pobytu na wyspie, warto rozważyć również wizytę w Quinta do Barbusano, która zaprasza zainteresowanych na wycieczki po winnicach oraz degustacje lokalnych win.

Zwiedzając barwną i tętniącą życiem stolicę wyspy – Funchal, warto udać się do Monte, położonego na przedmieściach miasta. Osada słynie z pięknych ogrodów, gdzie można obserwować m.in. paprocie drzewiaste, rezydencji Monte Palace i malowniczych widoków. Ze stolicy kursuje tam kolejka górska, a powrotną drogę można urozmaicić zjazdem wiklinowymi saniami po asfalcie.

Gdzie spać?

Kameralne hotele, z pokojami z widokiem na morze, położone w dogodnych lokalizacjach – oto kilka propozycji hoteli o dobrym standardzie i korzystnych cenach:

Otwarta w 1998 roku Quintinha de São João stara się odtworzyć ducha początków turystyki na tej wyspie, kiedy do przyjmowania turystów wykorzystywano miejsca o łagodnym klimacie wśród dziewiczej natury.

5-gwiazdkowy hotel Savoy Palace jest idealnym miejscem dla każdego. Goście  ceniący sobie spokojny wypoczynek, mogą spędzać czas w strefie przeznaczonej tylko dla osób dorosłych, natomiast rodziny z dziećmi znajdą wiele atrakcji na terenie obiektu. Z panoramicznego basenu na dachu rozciąga się panorama na Funchal. Z zapierającym dech w piersiach widokiem na zatokę Funchal i otoczonym okolicznymi wzgórzami, hotel The Views Baia oferuje spokojne wakacje w kurorcie tylko dla dorosłych.

Tylko kilka minut jazdy od międzynarodowego lotniska, znajduje się hotel Galo Resort. Położony na szczycie klifu na południowym wybrzeżu wyspy obiekt łączy dwa różne hotele: Galosol i Galomar, które oferują między innymi prywatny kompleks kąpielowy czy wyjątkowy klub.

Położony w zachodniej części Funchal, hotel Baía Azul posiada pokoje z widokiem na morze, trzy restauracje, SPA oraz  trzy baseny. Hotel oferuje też kilka sal, w których można zorganizować wszelkiego rodzaju imprezy, takie jak konferencje, wesela, seminaria, spotkania biznesowe itp.

Gdzie zjeść?

Madera słynie również ze swojej gastronomii, oferującej dania kuchni portugalskiej i lokalne specjały. W szczególności uwadze  polecamy poniższe restauracji:

Restauracja Já Fui Jaquet, znajdująca się w sercu starej części Funchal, oferuje autorskie menu z naciskiem na domowe jedzenie. Restauracja Audax, w swoim menu odnosi się do bogatej tradycji gastronomicznej regionu, i łączy to z nowoczesnymi technikami i innowacyjnymi kombinacjami smaków i konsystencji. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest restauracja Pau de Lume, znajdująca się w hotelu Savoy Palace. Restauracja specjalizuje się w potrawach z pieca, przygotowywanych tradycyjnymi technikami opartymi na wykorzystaniu ognia. Osoby chcące skosztować prawdziwej portugalskiej kuchni, powinny udać się do Challet Vicente – elegancka restauracji, zlokalizowanej w chatce w centrum Funchal.