Niemieckie autostrady płatne dla obcokrajowców

Autor tekstu: , Data publikacji:

Niemiecki parlament uchwalił ustawę nakładającą na obcokrajowców obowiązek wnoszenia opłat za korzystanie z autostrad oraz niektórych dróg krajowych. Przyjęte w ustawie stawki kształtują się od 5 do 130 euro.

Zgodnie z przepisami przyjętej w piątek ustawy na cudzoziemców korzystających z niemieckich autostrad oraz czteropasmowych dróg krajowych nałożony został obowiązek wnoszenia opłat za poruszanie się tego rodzaju drogami. Wysokość opłat za przejazdy warunkują trzy czynniki – pojemność silnika, wpływ spalin emitowanych przez pojazd na środowisko oraz czas, na jaki winieta zostanie wykupiona. Najtańsze i najkrótsze 10 dniowe winiety kosztować będą od 5 do 15 euro. Opłata zezwalająca na korzystanie z autostrad przez okres dwóch miesięcy wyniesie od 16 do 30 euro. Roczna winieta uprawniająca do przejazdów niemieckimi autostradami to wydatek 130 euro. Nowa ustawa ma zacząć obowiązywać w przyszłym roku – konkretny termin rozpoczęcia poborów nie jest jeszcze znany – informuje portal tvn24bis.pl.

Ile kosztują opłaty za autostrady w Czechach, Austrii i Słowacji? Sprawdź!!>>

Za przejazdy autostradami i drogami krajowymi zapłacą wszyscy zagraniczni kierowcy podróżujący samochodami osobowymi lub kempingowymi. Zdaniem rządzącej w Niemczech koalicji partii CDU/CSU i SPD opłaty z tytułu użytkowania niemieckich autostrad i dróg krajowych pozwolą na wygenerowanie rocznych przychodów w kwocie 500mln euro. Zgodnie z zapewnieniami władz kraju wpływy z tego tytułu będą w całości przeznaczane na modernizację i rozbudowę niemieckiej infrastruktury drogowej.

Wprowadzenie ustawy o pobieraniu opłat od cudzoziemców za korzystanie z niemieckich dróg przeforsowała koalicyjna partia CSU grożąc w przypadku nieuchwalenia przepisów wycofaniem się z zawartych w 2013r. porozumień dotyczących powołania rządu Angeli Merkel. Teraz sprawą wprowadzenia przepisów zajmie się Komisja Europejska, która zapowiedziała, że w przypadku uchwalenia ustawy o poborze opłat dokona sprawdzenia jej sprawdzenia pod kątem zgodności z prawem unijnym.