Terminarz Euro 2012. Jak nie utknąć w korku

Autor tekstu: , , Data publikacji:

W Gdańsku utrudnienia – w przeciwieństwie do Warszawy – będą obowiązywać tylko w dni meczów, a więc 10, 14 i 18 czerwca. Na 44 godziny przed meczem i 3 godziny po jego zakończeniu strefa położona w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu zostanie wyłączona z ruchu samochodowego za wyjątkiem osób posiadających odpowiedni identyfikator. Zakaz będzie dotyczył  ul. Marynarki Polskiej (pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Reja i Uczniowską) wraz z bocznymi ulicami. Tylko mieszkańcy będą mogli wjechać na teren dzielnic Letnica i Młyniska.

W związku z organizacją meczów z ruchu zostaną wyłączone ulice Jana z Kolna, Kościuszki, Kochanowskiego i Uczniowska oraz częściowo (jedna jezdnia) ul. Słowackiego na całej długości. Ulice Słowackiego, Wały Piastowskie, Jana z Kolna, Kliniczna i Marynarki Polskiej będą nieprzejezdne przez dziewięć godzin.

Poznań: Duże utrudnienia w dniach meczów

Podobnie będzie w Poznaniu. Do 8 czerwca, czyli dnia rozpoczęcia mistrzostw, na placu Wolności i Alejach Marcinkowskiego będą trwać prace związane z budowa poznańskiej Strefy Kibica. W związku z tym obowiązywać będą zmienione zasady organizacji ruchu, takie same, jak podczas funkcjonowania Strefy Kibica, choć utrudnienia występować będą w mniejszym zakresie.

W tym rejonie już w trakcie trwania Euro dojazd do mieszkań, biur oraz dostawy towarów będą możliwe jedynie w godzinach 6:00 – 12:00. Prawdziwy najazd kibiców na Poznań nastąpi w dniach 10, 14 i 18 czerwca, czyli w tzw. dniach meczowych.  Oprócz bezpośredniego sąsiedztwa Strefy Kibica nieprzejezdne będą również: Al. Marcinkowskiego na odcinku od ul. 23 Lutego do ul. Św. Marcina, ul. Nowowiejskiego od pl. Wolności do ul. 23 Lutego oraz ul. 3 Maja w kierunku pl. Cyryla Ratajskiego. Wyłączone z ruchu będą także ulice w obszarze Starego Rynku w tym m.in. ul. Podgórna i ul. Paderewskiego.

Poważne zmiany w ruchu będą też wokół poznańskiego stadionu. W tzw. dniach meczowych na 4 godziny przed rozpoczęciem spotkań oraz 3 godziny po ich zakończeniu wyłączony będzie z ruchu obszar ograniczony ulicami: Marcelińską, Swoboda, Grochowską, Grunwaldzką, Palacza, Promienistą, Jugosłowiańską, Grunwaldzką, Smoluchowskiego, Lasek Marceliński, Wałbrzyską, Strzegomską, Leśnych Skrzatów oraz ul. Bułgarska na odcinku od ul. Bukowskiej do ul. Marcelińskiej.

Wrocław. Pomoże infolinia

Niewielki kataklizm czeka także Wrocław. Utrudnienia w ruchu obejmą głównie kierowców, chcących zapuścić się w centrum miasta. Dlatego władze miejskie zachęcają, by korzystać z licznych, specjalnie przygotowanych na Euro 2012 parkingów, które pomieszczą w sumie ponad 8 tysięcy aut. Największe parkingi zlokalizowane zostaną przy ulicach: Kamiennej, Sudeckiej, Ślężnej, Bardzkiej, Żmigrodzkiej i Grabiszyńskiej. Trzy parkingi o łącznej pojemności ok. 2,5 tys. miejsc zostaną otwarte przy stadionie, m.in. przy ul. Królewieckiej.

Przez całe Euro będą obowiązywać ograniczenia na sześciu ulicach wokół strefy kibica. Największe – w dniach meczowych czyli 8, 12 i 16 czerwca. Wtedy z ruchu wyłączone będzie praktycznie całe stare miasto, część jednokierunkowych ulic zmieni kierunek jazdy. W dniach meczów zakazy obejmą także mieszkańców. Miasto uruchomiło specjalną infolinię (+48 71 777 77 77 ), dzięki której można dokładnie poznać zasady ograniczenia ruchu we Wrocławiu. Kibicom i mieszkańcom ma też pomóc specjalne oznakowanie pojazdów komunikacji miejskiej: Na biało-czarnych tabliczkach z logo Euro 2012 pojawią się np. symbole pociągu czy Strefy Kibica, które mają ułatwić dotarcie do tych miejsc. Podobne oznaczenia, ale w kolorze fioletowym, pojawią się na ulicach; mają służyć kibicom poruszającym się pieszo. Wokół stadionu, parkingów, lotniska i Starego Miasta pojawią się także dodatkowe toalety.