Prawie 13 lat po zamachu z 11 września nowojorskie downtown znów tętni życiem i jest na ustach całego świata. Pierwszą firmą, która za kilka miesięcy wprowadzi się do nowego One World Trade Center (onewtc.com), wybudowanego za kwotę 4 mld dol., będzie wydawnictwo Condé Nast, które zajmie 25 ze 104 pięter wieżowca. Budynek został zwieńczony tradycyjną wiechą w sierpniu 2012 r. i łącznie ze 124-metrową iglicą zamontowaną na jego dachu w maju 2013 wznosi się na wysokość 541 m. Jest więc nie tylko wyższy od jego poprzedniczek, czyli Bliźniaczych Wież (Twin Towers), lecz także dzierży tytuł najwyższego wieżowca na półkuli zachodniej.
Gdy przyjechałam tu w marcu ubiegłego roku, teren wokół podnóża One WTC (zwanego wcześniej Freedom Tower, czyli Wieżą Wolności) był nadal ściśle strzeżony, więc zanim pozwolono mi udać się poprzez zwały gruzu ku głównemu wejściu budynku, otrzymałam osobistego przewodnika, kask oraz kamizelkę odblaskową. Choć podłogi były jeszcze pokryte deskami, ogromny hol z białego marmuru robił niesamowite wrażenie – światło wlewało się do niego przez duże okna znajdujące się w dolnej części odpornej na wybuch bomb podstawy budynku o wysokości 57 m.
Z wyjątkiem holu powitalnego ta część budynku nie będzie wykorzystywana. Wydawnictwo Condé Nast, które w listopadzie przeniesie tu swą siedzibę główną, zajmie pierwszą użytkową część budynku: od 20. do 44. piętra.
Lokatorzy One WTC
Dotychczas wynajęto 55 proc. powierzchni wieżowca, a jednym z sąsiadów Condé Nast będzie chińskie centrum biznesowe Vantone China Center, które wynajęło kondygnacje 64.-69. Czytając na stronie internetowej (chinacenter.com), będzie to „idealne miejsce do organizowania imprez firmowych oraz wydarzeń kulturalnych, a także ośrodek umożliwiający globalny dialog”. Znajdą się tu m.in. piętrowe lobby, powierzchnie konferencyjno-wystawiennicze, sale kinowe, restauracje, a także bar i klub członkowski.
Piętra 100.-102. wynajmować będzie firma Legends Hospitality Group, piętro 87. agencja reklamowa Kids Creative, natomiast kondygnacje 50.-55. zarezerwowano na regionalną siedzibę Służby Celnej i Ochrony Granic oraz Amerykańskich Wojsk Inżynieryjnych. Chętnych, jak widać, nie brakuje, a swoje zainteresowanie wynajmem powierzchni w One WTC wyrażają również takie firmy jak Hugo Boss czy Percolate.
Z wysokich okien na każdym piętrze rozciągają się panoramiczne widoki, a ekologiczny projekt budynku otrzyma zapewne certyfikat Gold LEED (Lidera Projektów Energooszczędnych i Przyjaznych Środowisku). One WTC został zaprojektowany przez Davida M. Childsa i wzniesiony wspólnym wysiłkiem firmy deweloperskiej Durst Organization oraz władz portowych Nowego Jorku i New Jersey (Port Authority of New York and New Jersey). Jednym z głównych założeń podczas fazy projektowej było nadanie budynkowi wytrzymałej konstrukcji.