Można odnieść wrażenie, że w swojej ewolucji smartfony osiągnęły już wszystko, ponieważ coraz trudniej wyobrazić nam sobie, co jeszcze można byłoby w nich ulepszyć. Najnowsze modele są szybkie, eleganckie i niezawodne.
Najlepsze wyświetlacze mogą pochwalić się jasnymi kolorami i ostrym jak brzytwa obrazem, wyświetlanym w rozdzielczości nawet 2560 x 1440 pikseli, której z pewnością nie powstydziłby się współczesny telewizor (plasuje się ona między rozdzielczością HD a 4K Ultra HD). Pod tym względem trudno coś jeszcze poprawić. Możemy jedynie czekać na telefony wyposażone
w wyświetlacze 4K Ultra HD (3840 x 2160 pikseli), choć ostatnio pojawiły się już na rynku komórki zdolne do nagrywania filmów w takiej właśnie rozdzielczości.
Producenci eksperymentują też z ergonomią ekranu i jego wszechstronnością. Obecnie niektóre z nich są delikatnie zakrzywione i pokryte szkłem, ale niebawem pojawią się wyświetlacze, które będzie można do woli wyginać. To sprawi, że sprzęt ten będzie praktycznie niezniszczalny.
Ciekawą odmianą smartfona są tzw. phablety (czyli urządzenia z kategorii między telefonem i tabletem), wyposażone w wyświetlacze o przekątnej 5,5 cala lub więcej. Jesteśmy także świadkami powrotu telefonów z popularną klapką, które składają się na pół – z tą różnicą, że tym razem składa się także sam ekran.
Również samo oprogramowanie telefonów rozwija się w niebywale szybkim tempie i staje się coraz bardziej wyrafinowane. Przykładem może być funkcja asystenta głosowego (Siri, Google Now, Cortana), która w niedalekiej przyszłości może stać się jednym z najważniejszych elementów telefonu, znacznie ułatwiając nam życie osobiste i zawodowe.
Jakim smartfonem robić najlepsze zdjęcia? Nasze typy
APPLE IPHONE 6 PLUS Cena: 3699-4699 zł, apple.com/pl Wersja 6 Plus jest pierwszym phabletem giganta z Cupertino. Posiada on ekran o przekątnej 5,5 cala (1920 x 1080 pikseli), ale pod względem oferowanych funkcji jest niemal bliźniakiem iPhone’a 6. Jedyne zauważalne różnice to niższy kontrast ekranu, optyczna stabilizacja obrazu oraz dłuższa praca na jednym ładowaniu. Większe wymiary urządzenia (15,81 x 7,78 x 0,7 cm; waga: 172 g) umożliwiły zamontowanie na jego pokładzie baterii o większej pojemności, co przekłada się na dłuższy czas pracy telefonu (24 godziny połączeń głosowych w porównaniu do zaledwie 14 godzin w modelu iPhone 6). Tak jak w przypadku jego mniejszego brata największym atutem tej wersji jest jej system. Dostępne opcje pamięci wewnętrznej są takie same jak w modelu iPhone 6.
Doskonała rozdzielczość i jakość ekranów sprawiają, że telefony komórkowe zaczynają stanowić poważną konkurencję dla klasycznych aparatów fotograficznych. Nasz specjalista ds. technologii Caramel Quin przyjrzał się smartfonowym nowościom.