10 najlepszych hoteli artystycznych

Autor tekstu: , Data publikacji:

10 najlepszych hoteli artystycznych

Swatch Art Peace Hotel, Szanghaj

Szwajcarska firma Swatch współpracuje z takimi artystami jak Keith Haring i Davida La Chapelle, ale obiekt w Szanghaju, którego jest głównym inwestorem, to coś zupełnie nowego. Hotel jest zarządzanym przez firmę YTL Hotels i dysponuje 18 pokojami typu studio, w których artyści mogą przez pół roku nieodpłatnie mieszkać i pracować w zamian za przekazanie hotelowi jednej pracy ich autorstwa. Znajduje się tam również siedem pokoi gościnnych oraz otwarta wystawa.

swatch-art-peace-hotel.com

Obejrzyj galerie hotelu Swatch Art Peace TUTAJ

 

Kempinski Corvinus, Budapeszt

Kempinski był jednym z pierwszych hoteli na Węgrzech, posiadających własną  galerię sztuki, w której znajduje się ponad tysiąc posągów i malowideł. Sam hotel posiada 335 pokoi gościnnych oraz 31 apartamentów. Galeria prezentuje także czasowe wystawy, głównie dzieł węgierskich artystów od XVIII wieku do czasów współczesnych. Istnieje możliwość prywatnego zwiedzania.

kempinski.com

Le Royal Monceau Raffles, Paryż

Po ukończeniu remontu tego zabytkowego budynku w 2010 roku, hotel zasłynął jako miejsce związane ze sztuką. W restauracji, ogrodzie i na półpiętrze znajdują się murale wykonane na zlecenie, ogromna rzeźba w kształcie imbryka oraz trofea inspirowane polowaniami, autorstwa francuskich, portugalskich i rosyjskich artystów. Na ścianach 149 pokoi gościnnych znajdują artystyczne fotografie. Biblioteka hotelowa posiada kolekcję ponad 700 książek na temat  sztuki współczesnej, wzornictwa i architektury a konsjerż udzieli wszelkich informacji na temat artystycznych dzielnic Paryża. Hotel posiada także własną galerię.

raffles.com/paris

Merrion, Dublin

Ten pięciogwiazdkowy irlandzki Hotel posiada prywatny zbiór prac XIX i XX-wiecznych artystów europejskich, takich jak abstrakcjonista Mainie Jellet, którego „Siedząca Nagość” wisi w barze koktajlowym oraz młodszego brata WB Yeatsa – Jacka B., którego „Godzina Snu” znajduje się w holu. Można tu organizować wycieczki z przewodnikami z Galerii Narodowej, a na gości czekają takie atrakcje, jak podwieczorek artystyczny, na którym podawane są ciasteczka inspirowane niektórymi z hotelowych dzieł sztuki. Polecamy “łezkę z musem z białej czekolady i pistacji”, odnoszącą się do pracy Johna Boyda zatytułowanej „Drzemka z Akolitą”.

merrionhotel.com

Gramercy Park, Nowy Jork

Luksusowy Gramercy Park zaprojektowany przez Iana Schragera i Julian Schnabela, oferujący gościom „ożywczy melanż prawdziwej bohemy”,  posiada w swoich zbiorach dzieła sztuki, których nie powstydziłoby się niejedno muzeum. W holu, restauracjach, barze i klubie znajdującym się na dachu tego 185-pokojowego hotelu znajdują się czasowe ekspozycje prac takich artystów, jak Andy Warhol czy Damien Hirst. Co kilka miesięcy organizowane są tu  wystawy przygotowane przez uznanych kuratorów.

artgph.com

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji