Cosmopolitan, Las Vegas
Hotel Cosmopolitan otwarty w 2010 roku posiada publicznie dostępne prace, takie jak np. dzieła sztuki cyfrowej autorstwa Leo Villareala, gigantyczne szpilki stworzone przez Roarka Gourleya oraz graffiti na ścianach garażu podziemnego wykonane przez Kenny’ego Scharfa, Sheparda Faireya (twórcę kultowego plakatu przedstawiającego Baracka Obamę), Shinique Smitha i Retnę. Można tu nawet kupić w automacie miniaturowe oryginalne prace wykonywane w ramach programu „dom dla artysty”.
St Regis, Singapur
Kolekcja hotelu St Regis o wartości 10 mln dolarów obejmuje ponad 70 oryginalnych obrazów i rzeźb autorstwa takich mistrzów, jak Marc Chagall, Frank Gehry i Fernando Botero, którego „Pochylająca się Kobieta” znajduje się przed wejściem do budynku. Hotel wykorzystał także lokalne talenty, zlecając im wykonanie takich prac jak szkarłatno-czerwona instalacja „Sense Surround” Anthony’ego Poona. W barze Astor znajduje się dziesięć litografii torreadorów autorstwa Picassa. Hotel, niczym muzeum, jest otwarty dla zwiedzających.
Obejrzyj galerie hotelu St. Regis TUTAJ
Dolder Grand, Zurych
Zaprojektowany przez firmę Foster and Partners Dolder Grand w Zurychu posiada ponad 100 dzieł sztuki, z których wiele jest częścią kolekcji należącej do właściciela Ursa E Schwarzenbacha. Na dziedzińcu, w miejscach publicznych, a także w restauracji i w spa można natknąć się na takie dzieła, jak rzeźba „Archeologia Pożądania” autorstwa Marca Quinna, „Trzyczęściowa Podparta Figura” Henry’ego Moore’a lub „Femmes Métamorphosées – Les Sept Arts” Salvadora Dali. Powierzchnię nad recepcją zajmuje „Ogromny Obraz Retrospektywny” Andy’ego Warhola, natomiast inne jego prace znajdują się w pokojach gościnnych.
Semiramis, Ateny
51-pokojowy Semiramis, będący członkiem organizacji Design Hotels, jest dziełem słynnego projektanta Karima Rashida. Właściciel hotelu Dakis Joannou wystawia tu dzieła ze swojej prywatnej kolekcji, równoważąc nimi nieco szalony wystrój tego miejsca. Organizowane co pół roku wystawy dają gościom możliwość podziwiania dzieł takich artystów jak Jeff Koons, Sue Webster czy Tim Noble, a także prac wypożyczonych z zagranicznych galerii. W pokojach gościnnych, nad łóżkami, znajdują się instalacje typu lightbox, meble zaprojektowane przez Rashida oraz elektroniczne tabliczki, zastępujące tradycyjne wywieszki „Nie przeszkadzać”.
Hotel Krasicki, Lidzbark Warmiński
Hotel, powstały w niszczejących od lat budynkach Zamku Biskupów Warmińskich, sam w sobie jest dziełem sztuki. Doskonale i z pasją odrestaurowany (rewelacyjne połączenie nowoczesności z kilkusetletnią tradycją), realizuje ideę mecenatu rozpoczętą przez dawnego gospodarza tego miejsca biskupa Ignacego Krasickiego. Chociaż został otwarty zaledwie rok temu, otrzymał już wiele prestiżowych nagród, a przede wszystkim zwyciężył w konkursie International Best Hotel Awards, który od 18 lat wyróżnia najlepsze obiekty na świecie. „Hotel Krasicki” zdobył w nim nagrodę w kategorii „Best New Hotel Construction & Design”. Ta perła średniowiecznej i barokowej architektury długo czekała na inwestora. Dopiero współwłaściciel Grupy Anders – Andrzej Dowgiałło – miłośnik obiektów historycznych, zdecydował się na przywrócenie temu miejscu jego dawnego blasku. W hotelu celebrowane są imieniny Ignacego Krasickiego, jest on współorganizatorem międzynarodowych festiwali kulinarnych, uczestniczy w imprezach z cyklu „Sztuka Kultury”.