4 godziny w Helsinkach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Helsinki to miasto niezwykłych, śmiałych projektów architektonicznych i wyrafinowanych smaków. Do Światowej Stolicy Designu 2012 zaprasza Agata Janicka.

Lata 60. były okresem wielkich zmian w fińskim wzornictwie. Kaj Franck, jeden z najbardziej znaczących projektantów w Finlandii, zrewolucjonizował wzornictwo wprowadzając proste i eleganckie detale, aby maksymalnie zwiększyć użyteczność każdego obiektu. Jest on autorem słynnej wypowiedzi: „Złożoność rzadko jest mądra. Potrzeba odwagi i ducha, aby być prostym”.

Kościół Temppeliaukio (Skalny Kościół), jest doskonałym odzwierciedleniem tej idei. Jego architektura jest prosta, a przy tym piękna i inteligentna. Kościół, który otwarto w roku 1969, został zaprojektowany przez braci – Timo i Tuomo Suomalainen. Wyrzeźbiono go w olbrzymiej naturalnie odsłoniętej granitowej skale i stąd jego nazwa. W środku znajdziemy jedynie ołtarz, organy i ławy oraz przyprawiający o zawrót głowy dach wykonany z miedzianych drutów przypominający kształtem latający spodek.

Czynne codziennie, wstęp wolny.

Plac Senacki

Centrum miasta znajduje się w okolicy głównego nabrzeża, Eteläsatama. Warto wybrać się autobusem lub tramwajem (sieć tramwajów w stolicy Finlandii jest bardzo rozbudowana) na Plac Senacki. Autorem tego neoklasycystycznego projektu jest Carl Ludvig Engel.

Na jego północnym skraju mieści się przepiękna Katedra Helsińska. Gmachy rządowe, a także budynek Uniwersytetu Helsińskiego znajdują się po jego wschodniej stronie. Plac powstał, gdy Finlandia była częścią Imperium Rosyjskiego, aby Helsinki mogły przejąć od Turku funkcję stolicy. Na jego środku stoi gigantyczny posąg cesarza Aleksandra II, który ostatecznie zreformował kraj, co doprowadziło do wyzwolenia spod rosyjskiego panowania.

Czynne codziennie, wstęp wolny.

Salutorget i Targ

Na południe od Placu Senackiego znajduje się Port Południowy oraz Rynek Główny. Można tu kupić wszystko, czego dusza zapragnie, a wszystko na tle malowniczych jachtów i łódek leniwie unoszących się na wodzie. Natkniemy się tu również na interesującą rzeźbę nagiej syreny – Havis Amanda – która stoi pośrodku tryskających wodą lwów morskich.

Posąg pojawił się w tym miejscu w 1906 roku, kiedy kobiety uzyskały prawa wyborcze. Targ na rynku jest czynny od poniedziałku do soboty od 6.30 do 15 oraz w pierwszą niedzielę miesiąca.

Po zwiedzaniu warto pokrzepić siły w restauracji Salutorget. Działa od 1830 roku i oferuje wyśmienitą kuchnię międzynarodową, ale warto też przyjrzeć się jej wystrojowi – choćby muralowi przedstawiającemu dwa pawie. Restauracja i bar otwarte są od poniedziałku do piątku od 11 do północy, w soboty od 12 do północy, a w niedziele od 12 do 17.30. www.salutorget.fi

Esplanadi

Po wspaniałym lunchu w Salutorget, warto udać się na małe zakupy, zwłaszcza, że restauracja znajduje się na końcu Esplanadi – głównej ulicy handlowej Helsinek. Znajdziemy tu sklepy takich firm jak Louis Vuitton i Chanel – ale także sporo fińskich marek, jak choćby Iittala czy Meri Mekko. Na Esplanadi roi się też od kafejek na świeżym powietrzu, a w słoneczne dni możemy posłuchać tu występów artystów ulicznych. Na ulicy równoległej do Esplanadi również znajdziemy sklepy oraz centra handlowe.

Kawiarnia Karl Fazer

Spacer po Esplanadi nie byłby kompletny bez przystanku w Karl Fazer Café – sztandarowej kawiarni najsłynniejszego w Finlandii wytwórcy czekolady, która powstała w 1891 roku i wciąż zachowała dawny klimat. Liczba znajdujących się w sklepie słodyczy zadziwia każdego, niezależnie od tego, czy jest się ich miłośnikiem, czy nie. Można tu zamówić jedynie kawę, a także przysiąść na lunch. Kawiarnia oferuje również darmowy dostęp do internetu – jedyne czego potrzeba to hasło, które wydrukowane jest na paragonie.

Czynna od poniedziałku do piątku od 7.30 do 22, w soboty od 9 do 22 oraz w niedziele od 10 do 18. www.fazer.com

Muzeum Wzornictwa

Przy wyborze Helsinek na Światową Stolicą Designu międzynarodowe jury zwróciło uwagę na zasługi tego miasta w tworzeniu globalnych marek, takich jak Nokia, Kone i Marimekko, a także organizowanie popularnych imprez, m.in. Helsinki Design Week.

W mieście tym ma swą siedzibę słynny Aalto University School of Art and Design, mieszkają tu i tworzą sławni architekci i projektanci, tacy jak Eliel Saarinen i Alvar Aalto. Już choćby dlatego pieszą wycieczkę po centrum Helsinek warto zakończyć w Muzeum Wzornictwa, znajdującym się niedaleko kawiarni Karl Fazer. Przeniesiemy się tu na nowo do świata Kaj Francka. Dzięki stałej ekspozycji prac składających się na historię fińskiego wzornictwa, można podziwiać prace tego słynnego projektanta i dowiedzieć się więcej o jego filozofii oraz wpływie na innych twórców. .

Bilety: dorośli 8 euro, dzieci 3 euro. Godziny otwarcia: we wtorek od 11 do 20, od środy do niedzieli od 11 do 18. W poniedziałki muzeum nieczynne.