4 godziny w… Xi’an

Autor tekstu: , Data publikacji:

Mury miejskie wzniesiono za panowania dynastii Tang, a cesarze z dynastii Ming przedłużyli je i ufortyfikowali, tak że obecnie są wysokie na 12 metrów i mają 13,7 km długości. Otacza je także fosa i ogrody, w których starsi mieszkańcy Xi’an praktykują tai chi i grają w karty. Warto wybrać się zwłaszcza pod południową bramę, która posiada najwięcej wymyślnych zdobień i wygląda najbardziej okazale.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Jeśli chcemy zwiedzić cały teren wokół murów, najwygodniej zrobić to na rowerze, który można wynająć – 90 minut kosztuje 40 juanów (ok. 20 zł), trzeba też wpłacić 200 juanów depozytu.Od kwietnia do października południowa brama jest otwarta od godz. 8 do 22, od listopada do marca do godziny 20.

Dzielnica Muzułmańska

Idąc na północ, w kierunku ścisłego centrum miasta, juz po 15–minutowym spacerze dotrzemy do Wieży Bębna. Wzniesiono ją za panowania dynastii Ming na końcu dzielnicy muzułmańskiej, zamieszkałej przez tysiące potomków islamskich kupców, którzy przybyli tu, gdy Xi’an było ważnym elementem Jedwabnego Szlaku.

Tuż za wieżą znajduje się bazar. Jego wąskie alejki zatłoczone są setkami straganów, na których kupcy z zapałem targują się o ceny pamiątek i… podróbek chyba wszystkich znanych marek świata. Po dotarciu na drugi koniec bazaru, znów trafimy do właściwej dzielnicy muzułmańskiej, gdzie sprzedawcy uliczni kuszą przechodniów aromatycznymi szaszłykami, yang rou pao mo (potrawką z baraniny) oraz słodkimi ciasteczkami ryżowymi. Ale lepiej się tu nie objadać, bo prawdziwy festiwal smaków czeka na następnym przystanku…

De Fa Chang

Xi’an położone jest w regionie Shaanxi charakteryzującym się suchym letnim klimatem, który nie sprzyja uprawom ryżu. Dlatego w diecie tutejszych mieszkańców przeważają pierogi i makaron.

Aby spróbować tutejszych pierożków, najlepiej wybrać się do słynnej pierogarni De Fa Chang, mieszczącej się nieopodal Wieży Bębna. Chociaż ceny nie są niskie – od 120 juanów do ponad tysiąca za cały zestaw obiadowy – to teatralny charakter posiłku w formie bankietu zostawia po sobie niezapomniane wrażenie.

Pierożki mają różne kształty, które nierzadko odzwierciedlają ich nadzienie. Wegetarianie mogą jednak śmiało spróbować pierożków w kształcie królika, ponieważ znajduje się w nich słodka pasta sezamowa. Serwuje się je w ogromnych bambusowych talerzach, przygotowane na różne sposoby: na słodko, słono i pikantnie, smażone, gotowane na parze i pieczone. Czynne od godz. 11 do 14 i od 17 do 21; 3 West Street, Lianhu; tel. 86 29 8721 4060.

Aleja De Fu

Wieczorem warto wybrać się na drinka na oddaloną o 15 minut spaceru od Wieży Bębna aleję De Fu, pełną barów i kawiarni. W piwiarni De Fu Lou Beer House możemy napić się dobrego niemieckiego piwa, serwowanego przez chińskie kelnerki w strojach… bawarskich. Uwaga na ceny – podawane tu piwo pochodzi z importu, więc nie należy do najtańszych.

Większość barów urządzona jest w stylu europejskim i panuje w nich luźna atmosfera. Jeśli natomiast mamy ochotę pośpiewać, zawsze można udać się do jednego z licznych tutejszych barów karaoke, w których nikt nie żałuje gardła.