Xi’an przyciąga wielu turystów, przede wszystkim ze względu na oddaloną od centrum o 32 kilometry Terakotową Armię wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednakże samo Xi’an również posiada wiele ciekawych zabytków. Miasto najlepiej zwiedzać, korzystając z taksówki. Podróż z hotelu Hilton (znajdującego się w obrębie murów miejskich) do Wielkiej Pagody Dzikich Gęsi (6 km na południe od centrum), kosztuje 22 juany (ok. 11 zł) i zajmuje mniej więcej 15 minut.
Otoczona ruchliwymi drogami pagoda w Xi’an jest prawdziwą oazą spokoju, wspaniale obrazującą różnice między dawnym miastem i jego obecną postacią. Po raz pierwszy wzniesiono ją w 652 roku, za panowania dynastii Tang, jednakże nie przetrwała ona próby czasu i wojen, które obróciły ją w zgliszcza. Wieżę, którą można podziwiać obecnie, zbudowano za panowania dynastii Ming (1368–1644) i gruntownie odnowiono w 1964 roku. Ma ona siedem pięter i 60 metrów wysokości.
Po wejściu do kompleksu (bilet kosztuje 50 juanów – ok. 25 zł) i przekroczeniu bramy, pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy to dwie małe kamienne budowle – wieże dzwonu i bębna, których buddyjscy mnisi używali do sygnalizowania początku i końca dnia. Znajdziemy tu także zaciszne ogrody, posągi buddyjskie, wymyślne rzeźbienia na murach oraz bibliotekę.
Można też wejść na szczyt samej pagody (co kosztuje dodatkowo 30 juanów, czyli około 15 zł). Wspinanie się po wąskich drewnianych schodach w upalny dzień może stanowić nie lada wyzwanie, ale wysiłek ten wart jest podjęcia, ponieważ widok ze szczytu wieży zapiera dech w piersiach. W zimie bilety są tańsze. Czynne codziennie od godz. 8 do 17.
Mury Miejskie
Po wizycie w pagodzie warto dojść do murów miejskich, które są atrakcją samą w sobie. Xi’an doświadczyło panowania trzynastu dynastii i jest powszechnie uważane za kulturalną stolicę Chin epoki starożytnej.