Prezentujemy najlepsze metra świata

Autor tekstu: , Data publikacji:

MOSKWA

Moskiewskie metro uruchomiono w 1935 roku jako pierwszy tego typu system w całym Związku Radzieckim. Znajdziemy tu 185 stacji na 12 liniach o całkowitej długości 306 km. Dziennie podróżuje tu około 7 milionów osób, co czyni moskiewską kolej podziemną drugą najbardziej ruchliwą, tuż po tokijskiej. Z 20-kilometrowej, okrężnej linii Koltsevaya możemy przesiąść się na praktycznie każdą inną. Choć tunele sięgają 84 metrów głębokości, jest w nich zasięg telefonii komórkowej.

Najbardziej uderzający jest wygląd moskiewskiego metra. Wierząc w to, że przepych zaszczepi wśród ludzi podziw i szacunek dla władzy, Stalin zlecił architektom zaprojektowanie cudu architektonicznego z takimi elementami jak żyrandole, witraże i złocona sztukateria. W rezultacie system kolei podziemnej w Moskwie do dziś robi nieprawdopodobne wrażenie. Dla przykładu, na wyłożonej czerwonym marmurem stacji Placu Rewolucji znajduje się 76 brązowych posągów rewolucjonistów.

Metro jest czynne od około 6:00 rano do 1:00 w nocy. Bilety kosztują od 28 rubli (ok. 3 złote), a pociągi kursują nawet co 90 sekund. W planach są 43 nowe stacje, które mają powstać do 2015 roku.

engl.mosmetro.ru

DUBAJ

Liczące sobie 75 km metro w Dubaju jest najdłuższym bezzałogowym systemem transportu pasażerów na świecie.

Jest to także jeden z najmłodszych systemów. Pierwsza linia (Czerwona) została uruchomiona w roku 2009, a druga (Zielona) we wrześniu 2011. 87 pociągów obsługuje 43 stacje (choć tylko dziewięć z nich znajduje się pod ziemią), a wkrótce zostaną uruchomione cztery kolejne (po dwie na każdej linii). W wystroju każdej stacji dominuje jeden z żywiołów: ziemia, woda, powietrze i ogień. 

Pociągi są podzielone na trzy klasy: Srebrną (zwykłą), Złotą (z 18 luksusowych miejscami w każdym wagonie) oraz dla kobiet z dziećmi. Bilety kosztują od 2Dhs (ok. 1,6 złotego). Pociągi kursują od 6:00 do północy (we czwartki do 1:00 , a w piątki od 13:00 do 1:00). To jedna z najbardziej punktualnych kolei podziemnych, obsługująca dziennie około 140 tysięcy pasażerów. dubaimetro.eu

 

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji