Na miarę każdego
Jaką koszulę należy wybrać na ważne biznesowe spotkanie? Zawsze sprawdza się koszula w kolorze białym (choć niektórzy uważają, że na co dzień jest zbyt formalna i lepiej zarezerwować dla niej tylko na naprawdę wyjątkowe okazje), w Polsce – jasnobłękitnym, a na świecie – również w odcieniu bladego różu.
– Im mniej ozdobników przy koszuli, tym lepiej – twierdzi Małgorzata Skrzeczkowska, rezydentka Atelier Davinci, specjalizującym się w szyciu koszul i garniturów na miarę (www.davinci.pl). Szycie koszuli na zamówienie rozpoczyna się od rozmowy z klientem przy kawie, podczas której ustalane są wszystkie szczegóły. Wybierany jest rodzaj tkaniny, a nie jest to łatwa decyzja, ponieważ do dyspozycji klientów jest 600 rodzajów materiałów o różnych strukturach i gramaturach: twille, oxfordy, egipska bawełna, bawełna z dodatkiem strechu. Zdjęcie miary zajmuje zwykle nie dłużej niż 10 minut. Pozostaje jeszcze wybór dodatków, takich jak: forma kołnierzyka
(56 możliwości), forma mankietu (na guziki lub na spinki), rodzaj plisy, format kieszeni i rodzaj pleców (kontrafałda, zakładki boczne, zaszewki, gładka).
Aby spersonalizować koszulę można wybrać haftowany monogram (4 kroje pisma, 20 kolorów) – na mankiecie, kieszeni lub na wysokości piątego guzika. Po trzech tygodniach koszula jest gotowa do przymiarki. Ceny koszul na miarę wahają się od 399 do 1200 zł. Można tu również zamówić biznesowe bluzki damskie.
– Tak jak w przypadku koszul męskich, również przy bluzkach obowiązuje zasada: jak najmniej zbędnych dodatków – twierdzi M. Skrzeczkowska.
Najczęściej zamawiane są bluzki w kolorze białym. Ich ceny są takie same, jak ceny męskich koszul.
Sekrety wyboru
Garnitur Wybierz wełnę w bardzo dobrym gatunku z domieszką sztucznego tworzywa. Nawet niewielki jego dodatek sprawi, że spodnie, rękawy i tył marynarki będą się mniej gniotły. Uniwersalnym i eleganckim kolorem jest ciemny matowy granat. Jednorzędowy z kamizelką lub bez; dwurzędowy skrojony np. w stylu angielskim, czyli dopasowany w talii, z sześcioma guzikami, ale zapinany tylko na dwa pośrodku. Na biznesowych spotkaniach unikaj ubrań z bawełny i lnu. Korzyść z granatowego koloru jest również taka, że możesz do granatowej marynarki włożyć szare spodnie.
Koszula Najlepsze kolory na biznesowe spotkania to biały, ecru i bladoniebieski. Wybieraj materiały gładkie lub w bardzo drobne paski, najlepiej ze stuprocentowej bawełny. Jaki rozmiar? Mierząc koszulę, zapnij kołnierzyk i włóż palec między materiał i szyję. Jeśli wsuwa się bez problemu – szerokość kołnierzyka jest dobra. Pojedynczy mankiet koszuli powinien wystawać z rękawa marynarki na pół centymetra, a podwójny co najmniej na centymetr. Uwaga! Na ważne spotkania nigdy nie zakładamy koszulek polo ani (tym bardziej) T-shirtów.
Sukienka Stonowane kolory i klasyczne fasony. Obowiązuje praktyczna elegancja. Doskonałe sukienki na spotkania biznsowe stworzyli w tym sezonie: Stella McCartney, Armani, Hugo Boss, Roland Mouret. Na świecie kopiowane są również wzory sukienek noszonych przez bohaterki popularnego serialu telewizyjnego „Mad Men”.
Krawat Choć trudno w to uwierzyć, historia krawata sięga czasów antycznych. Jest ważną częścią stroju, ponieważ jako jedyna część męskiej garderoby zwraca uwagę. Na ważnych spotkaniach unikaj krzykliwych kolorów – im dyskretniejszy, tym bardziej elegancki. Warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor i wzór, ale także na tkaninę, z której został uszyty. Zawsze w dobrym tonie będzie krawat z czystego jedwabiu.
Buty męskie Powinny być najlepszej jakości, nie warto na nich oszczędzać. Świadczą o elegancji stroju, statusie, staranności i stylu. Prawie zawsze odpowiednie są klasyczne skórzane buty typu oxford lub derby w kolorze czarnym. Najbardziej eleganckie mają skórzaną podeszwę. Kupując drogie, dobre buty, warto także zaopatrzyć się w prawidła, które znacznie przedłużą im życie.
Buty damskie Zawsze dobrej marki, co gwarantuje również najlepszą ich jakość. Nie mogą jednak nadmiernie zwracać uwagi, zarówno swoim fasonem, jak i kolorem oraz wysokością obcasów. Doskonale sprawdzą się niezbyt wysokie czarne szpilki lub klasyczne buty na tzw. słupku. Na biznesowe spotkanie nigdy nie zakładaj butów odkrywających stopy. I zawsze (bez względu na temperaturę) noś pończochy lub rajstopy.
Dodatki Są ważnym dopełnieniem stroju biznesowego. Okulary, teczka, spinki do mankietów, biżuteria, pasek, zegarek, który może być małym dziełem sztuki – świadczą o nas i dlatego odpowiedni ich dobór, a następnie zakup warto skonsultować z doświadczonym stylistą.
Trendy i passe
Kobiety
Etykieta stroju kobiety traktuje znacznie łagodniej niż mężczyzn. Panie, prócz kostiumów mogą nosić także spódnice z samą bluzką (bez żakietu), spodnie, a nawet sukienki.
Trendy
Zestawy ubrań, łączenie stylów, sukienki a la serial „Mad Men”, klasyczna biżuteria – nie więcej niż dwie sztuki, dozwolone kolory to czarny, szary, granatowy, niektóre odcienie zieleni i bordo, buty na obcasie.
Passe
Styl „Dynastia”, nadmiar dodatków, jaskrawe kolory, zbyt wysokie szpilki, odsłonięte plecy lub pachy, głębokie dekolty, gołe nogi (bez rajstop), buty z odkrytymi palcami.
Mężczyźni
Panom zasady elegancji nie dają wielkiego pola do popisu. Jedyny odpowiedni strój to garnitur, koszula, krawat, buty bez ozdób oraz… skarpetki takiej długości, by naga łydka nie miała szans ukazać się spod spodni.
Trendy
Świeże kolory, granatowe garnitury, szare spodnie, koszule z długimi rękawami, ubrania szyte na miarę, dobre jakościowo materiały.
Passe
Poliester, koszulki typu polo, krawaty szersze niż 9 cm, zbyt krótkie nogawki i rękawy marynarek, „niedbała elegancja”.