Gadżety na Euro 2012

Autor tekstu: , Data publikacji:

Street View dla Polski

W związku ze zbliżającym się Euro 2012 Google zdecydował się na uruchomienie usługi Street View dla Polski. Dzięki panoramicznym zdjęciom, internauci z całego świata mogą – z perspektywy przechodnia – oglądać w swoich komputerach atrakcyjne turystycznie miejsca w Polsce.

W ramach Street View dostępne są zdjęcia większości ulic Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia, czyli miast, które będą gospodarzami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Można też oglądać panoramy np. z Krakowa, Łodzi a także zdjęcia atrakcji turystycznych z całej Polski, od Helu przez Dolinę Chochołowską, Zamek w Malborku po Tężnie Solankowe w Ciechocinku czy Stocznię Gdańską.

Jak to się robi w Google?

Miejsca, które są dostępne w Polsce w ramach Street View można oglądać zbliżając Mapy Google do największego poziomu lub przeciągając znajdującą się w lewym górnym rogu mapy ikonę ludzika na podświetlony na niebiesko obrys ulicy.

Dzięki zastosowanej technologii łączenia zdjęć w panoramy 360 stopni, można rozglądać się dookoła lub przesuwać wzdłuż ulicy, podziwiając widoki, tak, jak je widzielibyśmy, idąc na spacer.

Wen sposób nie tylko można zaspokoić ciekawość, ale także łatwo sprawdzać lokalizację restauracji, ustalić miejsce spotkania, obejrzeć okolicę wybranego hotelu, zapoznać się z drogą dojazdu albo odnaleźć atrakcje turystyczne w okolicy.

Street View to także wyjątkowo praktyczne narzędzie dla mieszkańców i polskich firm. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać technologię Street View umieszczając Mapy Google za darmo bezpośrednio na swojej stronie, pokazując widok swojego hotelu, sklepu czy restauracji.

Ochrona prywatności

Przygotowanie Street View to wielkie przedsięwzięcie logistyczne i technologiczne. Zdjęcia robione są przez wyposażone w aparaty samochody poruszające się drogami publicznymi i nie różnią się od zdjęć, jakie zrobić można przechodząc ulicą. W przypadku miejsc specjalnych, takich jak wybrane atrakcje turystyczne, zdjęcia realizowane są na podstawie indywidualnych ustaleń, za pomocą trójkołowych rowerów.

Przedstawiciele Google zapewnili na konferencji prasowej, że firma dołoży wszelkich starań, by oferując tę usługę chronić prywatność i każdorazowo konsultuje się z organami ochrony prywatności. Twarze przechodniów i numery rejestracyjne pojazdów na zdjęciach są rozmyte. Użytkownicy mogą też łatwo wskazać zdjęcia, które z jakiegoś powodu uznają za nieodpowiednie, klikając link „Zgłoś problem”, znajdujący się w lewym dolnym rogu każdego zdjęcia.

Nowy przewodnik to urządzenie wyposażone w moduł GPS, które „zna” miasto jak własną kieszeń i chętnie podzieli się swoją wiedzą z każdym, kto zechce mu zaufać. Elektroniczny przewodnik zaproponuje kilka tras zwiedzania, a turystom ceniącym swobodę ułatwi ułożenie własnego szlaku. Z cudzoziemcami porozumie się w ich języku – nawet tak egzotycznym jak chiński.