Airbus i Chiny podejmują działania na rzecz paliw alternatywnych

Autor tekstu: , Data publikacji:

W Airbus i jeden z wiodących uniwersytetów na świecie, Uniwersytet Tsinghua, nawiązały współpracę w celu przeprowadzenia analizy ekologicznej chińskich surowców wsadowych, a także oceny najlepszego sposobu rozwoju łańcucha dostaw w celu przyspieszenia komercjalizacji biopaliw lotniczych w Chinach, które są najszybciej rozwijającym się rynkiem lotniczym na świecie.

Pierwszym etapem współpracy będzie ocena surowców spełniających kryteria ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Analizą ekologiczną zarządzać będzie Airbus przy ścisłej współpracy z Uniwersytetem Tsinghua oraz wiodącymi instytucjami europejskimi. W etapie drugim wybrane zostaną najbardziej obiecujące rozwiązania z zakresu paliw alternatywnych.

Pierwsze wyniki zostaną poddane analizie w drugiej połowie 2012 r. Celem jest wybór kilku surowców, jak zużyty olej roślinny lub algi. Pełna analiza powinna zostać ukończona na początku 2013 roku. Następnie partnerzy zajmą się kwestią rozwoju produkcji paliw alternatywnych, aby uzyskać wystarczającą ilość paliwa lotniczego nadającego się do komercyjnego wykorzystania

Umowa o współpracy partnerskiej jest jedną z inicjatyw mających na celu rozwój zrównoważonych mocy wytwórczych w zakresie biopaliw lotniczych w Chinach, przy wykorzystaniu wyłącznie surowców ekologicznych. Do 2012 r. Airbus planuje posiadanie łańcucha dostaw na każdym kontynencie. Obecnie łańcuchy dostaw Airbusa funkcjonują w Ameryce Łacińskiej, Australii, Europie, na Bliskim Wschodzie i Azji.