Certyfikat Airport Carbon Acreditation dla lotniska im. Chopina

Autor tekstu: , Data publikacji:

Lotnisko Chopina otrzymało certyfikat programu Airport Carbon Acreditation, którego celem jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

To kolejna inicjatywa warszawskiego portu na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Program Airport Carbon Acreditation (ACA) ma na celu zachęcanie portów lotniczych do walki ze zmianami klimatycznymi poprzez zarządzanie emisjami (carbon management) i zdefiniowanie spójnego i zgodnego działania w tym obszarze. Dotychczas certyfikaty Airport Carbon Acreditation otrzymały 45 portów lotniczych z 17 krajów europejskich, m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Paryżu i Sztokholmie. Lotnisko Chopina jest pierwszym certyfikowanym portem w Polsce i trzecim w Europie Środowo-Wschodniej.

– Ekologię traktujemy bardzo poważnie jako element odpowiedzialności za lokalne środowisko. Program Airport Carbon Accreditation jest bardzo przydatnym narzędziem, które pozwala skoordynować i racjonalizować działania podejmowane w tym obszarze, mówi Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Airport Carbon Acreditation obejmuje cztery poziomy zaawansowania. Warszawski port otrzymał certyfikat poziomu pierwszego „Mapping”. Wymagało to przeprowadzenia inwentaryzacji wszystkich źródeł emisji CO2 i innych szkodliwych gazów cieplarnianych, a także poddania się niezależnemu audytowi pod kątem rocznej wielkości emisji.

– To nasz pierwszy krok na tej drodze. Chcemy robić wszystko co w naszej mocy, aby systematycznie zmniejszać negatywne oddziaływanie portu na otoczenie i tak organizować jego pracę, aby środowisko w jak najmniejszym stopniu odczuwało tę działalność, podkreśla Witold Piechota, szef Działu Ochrony Środowiska Lotniska Chopina.