Plecy – powrót do formy

Autor tekstu: , Data publikacji:

POMÓŻ SOBIE SAM

Jeśli na skutek niedawnego urazu odczuwamy ból w okolicach pleców lub towarzyszy on innym objawom, takim jak drętwienie dolnych partii ciała lub problemy z trzymaniem moczu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Warto również zasięgnąć opinii specjalisty, jeśli ból staje się nieznośny. Jeśli jednak dolegliwości pleców nie są wyjątkowo dokuczliwe i doświadczamy  ich jedynie od czasu do czasu, sami możemy postarać się je ograniczyć.Zanim sięgniemy po środki przeciwbólowe lub udamy się na fizjoterapię, warto zacząć od ćwiczeń.

– Dzięki ruchowi, tkanki dysków kręgowych, do których krew ma utrudniony dostęp, otrzymują więcej składników odżywczych – wyjaśnia Paulina Różewska. – Ruch pomaga również odżywiać tkanki chrzęstne i wzmacnia kości oraz mięśnie, które stanowią wsparcie dla kręgosłupa. Możemy ćwiczyć nawet wtedy, gdy bolą nas plecy, ale należy pamiętać o tym, by przerwać ćwiczenia gdy uczucie bólu zwiększa się i przemieszcza – szczególnie do nóg.

Rehabilitanci twierdzą, że nawet najprostsze ćwiczenia, takie jak regularne spacery, jazda na rowerze lub pływanie, mogą być pomocne. Warto także zapisać się na specjalne zajęcia, których głównym celem jest wyeliminowanie bólu.

– Dobra kondycja fizyczna nie gwarantuje, że w przyszłości nie dopadnie nas ból pleców, ale z pewnością nie będzie to chroniczna dolegliwość – twierdzi Różewska. – Silne mięśnie i ogólnie dobry stan fizyczny potrafią skutecznie zapobiec nawrotom bólu krzyża, a jeśli nawet się on pojawi, to nie będzie tak dokuczliwy, jak w przypadku osób, które nigdy nie ćwiczą.

W radzeniu sobie z bólem sporą rolę odgrywa także element psychologiczny. Będąc w dobrym nastroju, odczuwamy mniejsze dolegliwości. Stres ma efekt odwrotny. Hormony stresu zwiększają naszą wrażliwość na ból, przez co bardziej intensywnie na niego reagujemy. Innymi słowy, stres może sprawić, iż osoby cierpiące na chroniczny ból pleców, krzyża, kręgosłupa – będą miały wrażenie, że jest on coraz mocniejszy.

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na radzenie sobie z bólem pleców, ale każdy z nas z pewnością znajdzie metodę, która najlepiej sprawdza się w jego przypadku.

Unikaj bólu – Rady specjalistów

Kup walizkę na kółkach

Noszenie torby na ramieniu powoduje ucisk mięśni po jednej stronie ciała, podczas gdy mięśnie po drugiej stronie są rozluźnione.

Ruszaj się co godzinę

Nie trwaj w pozycji siedzącej dłużej niż przez godzinę. Nawet w trakcie lotu samolotem trzeba wstawać, gimnastykować się i chodzić.

Połóż laptop na książkach

Środek ekranu powinien znajdować się na poziomie oczu – taka pozycja jest najmniej uciążliwa dla karku.

Właściwa pozycja siedząca

Gdy siadamy, miednica przesuwa się do tyłu, co obciąża dolną część pleców. Wystarczy jednak włożyć w to miejsce kawałek gąbki, aby kręgosłup znów przyjął naturalny kształt litery „S”.

Używaj słuchawek do telefonu

Wyniki najnowszych badań dowodzą, że 50% pracowników biurowych korzystających z telefonu przez co najmniej 2 godziny dziennie, uskarża się na ból szyi, a 31% na ból pleców.

Wybierz właściwą poduszkę

Poduszki z pierza mają znacznie bardziej dobroczynne działanie dla kręgosłupa niż te z piankowym wypełnieniem. Gdy leżysz, twoja głowa powinna znajdować się w naturalnej pozycji, jaką zapewnia jej kręgosłup.

Odchyl oparcie fotela

Dzięki temu odciążysz kręgosłup. Jeśli to możliwe, nie pracuj podczas lotu, ponieważ pochylanie się do przodu najbardziej obciąża plecy.

Sprawdź swój materac

Połóż się na plecach i wsuń dłoń między materac i krzyż. Jeśli prześwit między nimi jest za duży, oznacza to, że łóżko jest zbyt twarde. Jeśli prześwit jest tak mały, że nie da się prześliznąć przez niego dłoni, to znak, że łóżko jest za miękkie. Jeśli możesz przełożyć dłoń, ale styka się ona z plecami, oznacza to, że materac twojego łóżka ma właściwą twardość.

Słuchaj muzyki

Australijscy uczeni zbadali, jaki wpływ na uśmierzenie bólu pleców ma słuchanie muzyki. Okazało się, że ci uczestnicy badania, którzy przez trzy tygodnie słuchali po 25 minut dziennie relaksującej muzyki, zgłaszali aż 40% mniej napadów bólu niż ci, którzy relaksowali się w ciszy.

Nie dźwigaj ciężarów

Podnosząc przedmiot z ziemi, staraj się robić to z prostymi plecami, dźwigając ciężar siłą mięśni nóg. Podnoszenie ciężaru z plecami wygiętymi w łuk to najskuteczniejszy sposób na bolesne  wypadnięcie dysku.

Pilates i joga

Ćwiczenia zapobiegają dolegliwościom kręgosłupa polecane przez fizjoterapeutów to joga i pilatess, które działają także relaksująco.

 Naszym plecom może zaszkodzić też niewłaściwy materac.

Eksperci przekonują, że odpowiednio dobrane łóżko często zapobiega bólowi pleców. Jednakże między bajki należy włożyć twierdzenia, że im twardszy materac, tym lepiej.

 

 

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji