4 godziny w Tel Awiwie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Choć stosunki Izraela z sąsiadami są dość napięte, to w Tel Awiwie życie toczy się jak gdyby nigdy nic. W tym nowoczesnym mieście duch przedsiębiorczości i radość z życia, tworzą wyjątkową mieszankę.

 PROMENADA SHLOMO LAHAT

Aby naprawdę docenić położenie geograficzne Tel Awiwu, najlepiej zacząć jego zwiedzanie od wybrzeża Morza Śródziemnego. A dokładniej od sześciokilometrowej promenady Shlomo Lahat (nazwanej tak na cześć byłego burmistrza miasta), która ciągnie się od hotelu Hilton po starożytny port w Jaffie. Jeśli mamy ochotę popływać, najlepiej wybrać obszar w rejonie hotelu, gdzie znajdują się falochrony. Jednakże nawet sam spacer po plaży jest już wystarczająco miłym doświadczeniem. Można także skorzystać z okazji, że w okolicy znajduje się kilka samoobsługowych wypożyczalni rowerów i wybrać się na przejażdżkę. Zwłaszcza w lecie okoliczne plaże tętnią życiem – oblegane przez mieszkańców miasta, uprawiających surfing, łowiących ryby lub po prostu wypoczywających pod ogromnymi, kolorowymi parasolami.

Przy promenadzie, którą kończy malownicza marina, znajduje się dużo barów i restauracji. W czynnej od rana do północy restauracji Goldman’s Court (goldmanc.co.il), która mieści się tuż przy plaży Honey Beach, warto spróbować wyśmienitego piwa Goldstar oraz przepysznych dań lokalnej kuchni. Polecam kebab ze strzępiela, sałatkę z bakłażana z tahini i smażone kalmary.

STARA JAFFA

To jedno z najstarszych otoczonych murem miast na świecie – ma około 3 500 lat. Za sprawą swego położenia – na wzgórzu i z dostępem do naturalnego portu – słu-
żyło jako morska twierdza. Przez 400 lat Jaffa znajdowała się pod panowaniem tureckim i był to okres naznaczony burzliwymi wydarzeniami, takimi jak choćby epidemia dżumy, 40-dniowe oblężenie podczas rewolucji arabskiej w Palestynie oraz zajęcie miasta przez Napoleona w 1799 roku. W latach 1917–1947, Jaffa była częścią Brytyjskiego Mandatu Palestyny, ale na początku lat 20., po arabskim pogromie Żydów, wielu z nich wyjechało do sąsiedniego Tel Awiwu.

W ostatnich latach, kręte uliczki Jaffy zaczęły na nowo odżywać, dzięki pojawieniu się w tym miejscu nowych firm oraz osiedlających się tu rodzin – co ciekawe, nie tylko żydowskich, ale także muzułmańskich i chrześcijańskich.

Warto odwiedzić kościół Franciszkanów pod wezwaniem Świętego Piotra, znajdujący się przy placu Kikar Kedumim. Turyści chętnie wędrują też Mostem Życzeń (legenda mówi, iż wystarczy dotknąć swego znaku zodiaku na balustradzie mostu i spojrzeć na morze, by spełniło się nasze życzenie). Most prowadzi na otoczony palmami plac, na którym zobaczymy Brame Wiary – pomnik wykuty w 1970 roku z białego piaskowca, przedstawiający szereg scen biblijnych.

Islam in Israel